Terapia artystyczno-sportowa

Zespół taneczno-rytmiczny „Biedronki”

tance_hiszpanskie_biedroniki-010

Galeria zdjęć Biedronek podczas występów z programem „taniec hiszpański”.

Działa przy Domu Pomocy Społecznej w Czarnowąsach, a jego powstanie najlepiej przedstawią karty kroniki. „Zaczęło się niewinnie w 1992 roku. Wszystkie dziewczynki uczęszczały do Szkoły Życia przy Domu Pomocy Społecznej, który prowadzony jest przez Zgromadzenie Sióstr św. Jadwigi. W ramach wychowania fizycznego i wychowania muzycznego zaczęto przygotowywać programy artystyczne na imprezy wewnętrzne. Rezultat okazał się imponujący. Przygotowano pierwszy duży program, na który złożyły się pokaz gimnastyczno – taneczny oraz zespół muzyczny (flety proste, dzwonki chromatyczne, instrumentarium Orffia). Dziewczynki wystąpiły ubrane w trykotowe getry i stroje gimnastyczne(czarne). Strój uzupełniały białe atłasowe spódniczki, opaski do włosów i białe tenisówki. Pokaz gimnastyczno- taneczny wykonywany był z kolorowymi wstążkami”. Pierwszym znaczącym debiutem nowo powstałego zespołu był występ na imprezie mikołajkowej organizowanej w pobliskim Liceum Ogólnokształcącym w Dobrzeniu Wielkim, występ ten był istnym bakcylem, który dziewczęta „połknęły” z przyjemnością, a że apetyt rośnie w miarę jedzenia na następne występy nie trzeba było długo czekać i zaczęły one nabierać coraz większych rozmiarów. Ówczesna dyrekcja zainwestowała w zakup odpowiednich akcesoriów takich jak stroje, wstążki i różnego rodzaju rekwizyty. Zespół zyskał również nazwę „Biedronki”, która dzisiaj jest rozpoznawalną wizytówką tutejszej placówki. Repertuar jaki prezentował zespół w poszczególnych latach stawał się coraz bardziej urozmaiconyw między innymi przeróżne atrakcję akrobatyczne. Dzisiejszy zespół liczy trzynaście dziewcząt w przekroju wiekowym pomiędzy 20-40 lat są to wiec pełnoletnie, długoletnie pensjonariuszki DPS Czarnowąsy.

Priorytetowym celem zajęć taneczno-rytmicznych jest umuzykalnienie i usprawnienie taneczne dziewcząt. Zajęcia te wpływają w sposób bardzo pozytywny na potencjał psychiczny i fizyczny.

Zespół „Biedronki” bierze udział w wielu imprezach charytatywnych, integracyjnych, przeglądach zespołów artystycznych łącznie z międzynarodowym w Dąbrowie Górniczej, zdobywając szereg nagród i wyróżnień, a także grand prix.

biedronki_piraci_z_karaibow_05

Galeria zdjęć Biedronek z programem artystycznym „Piraci z Karaibów”.

Sekcja sportowa „Pantery”

Do sekcji Sportowej  „Pantery” należą 33 mieszkanki są to dziewczęta nie tylko te najsprawniejsze do sekcji należą również dziewczęta głębiej upośledzone poruszające się na wózku, biorą udział w licznych turniejach, zawodach sportowych oraz w olimpiadach w kraju jak i poza jego granicami. W Monako w dniach od 9 do 15 maja 2000 roku jedna z dziewcząt startowała w zawodach pływackich zajmując II miejsce na podium. Dziewczęta reprezentowały również Polskę 28 września 2007 roku na zawodach w Szanghaju w Chinach zdobywając II, III, i IV miejsce. Z każdych zawodów wracają z licznymi pucharami, medalami, ale największą satysfakcję daje im walka z własnymi słabościami i ograniczeniami, a także ze zwykłym wysiłkiem fizycznym, który wiąże się z cotygodniowymi treningami.

Mieszkanki tutejszego Domu pragną odnosić sukcesy i są bardzo wytrwałe w swoim wysiłku, godnie reprezentując społeczność osób niepełnosprawnych.

Sport w życiu mieszkanek odgrywa istotną rolę nie tylko ze względu na poprawę ich kondycji fizycznej ale również niewątpliwie niepowtarzalną funkcję terapeutyczną, pozwala uwierzyć w swój potencjał i staje się swoistym celem w życiu. Ich życie niejednokrotnie upływa w oczekiwaniu na następne zawody, do których się chętnie przygotowują. Trenują nie tylko ze względu na nagrody, puchary, ale na akceptację społeczności, w której żyją jest to dla nich swoista nobilitacja.

Grupa wokalna „Iskry”

W ramach terapii zajęciowej powstała na początku września 2012 roku grupa wokalna „Iskry” składająca się z sześciu uczestniczek. Do tej pory uczestniczki pokazały się w 2012 roku na V Wojewódzkim Festiwalu Piosenki Religijnej Osób Niepełnosprawnych „Jesteśmy Tu” w Brzegu i zajęły V miejsce w zespole.

W 2013 roku w VI Wojewódzkim Festiwalu Piosenki Religijnej Osób Niepełnosprawnych „Jesteśmy Tu” w Brzegu Iskry zajęły w duetach: I  i II miejsce oraz III miejsce zespołowo. W 2014 roku w kolejnej VII edycji tego Festiwalu zespół zdobył IV miejsce oraz II i III miejsce w duetach.

Podopieczne mogą rozwijać swoje zainteresowania muzyczne, będą mogły uświetniać imprezy organizowane na terenie Domu i lokalnych uroczystości.

iskry_001

Zespół wokalny Iskry podczas występów na Festiwalu Piosenki Religijnej w Brzegu w kategorii – solówek, duetu i zespołu. Zespół upiększa również uroczystości, które są w naszym Domu.